Suppose Alcatel-Lucent has an equity cost of capital of 10.3%, market capitaliza
ID: 2798571 • Letter: S
Question
Suppose Alcatel-Lucent has an equity cost of capital of 10.3%, market capitalization of $11.20 billion, and an enterprise value of $16 billion. Suppose Alcatel-Lucent's debt cost of capital is 5.5% and its marginal tax rate is 35%.
a. What is Alcatel-Lucent's WACC?
b. If Alcatel-Lucent maintains a constant debt-equity ratio, what is the value of a project with average risk and the expected free cash flows as shown below?
c. If Alcatel-Lucent maintains its debt-equity ratio, what is the debt capacity of the project in part (b)?
Please show all work.
Year 0 2 FCF (Sm) 100 46 98 71Explanation / Answer
a)
Wd = (16 - 11.2) / 16 = 30%
We = 11.2 /16 = 70%
WACC = 30%*5.5%*(1-35%) + 70%*10.3% = 8.2825%
b)
Value = -100 + 46 / (1+8.2825%) + 98 / (1+8.2825%)^2 + 71/ (1+8.2825%)^3 = 81.9850
c)
Debt capcity = 30%*100 = 30
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.