Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

You have been asked by the president of your company to evaluate the proposed ac

ID: 2798601 • Letter: Y

Question

You have been asked by the president of your company to evaluate the proposed acquisition of a new special-purpose truck. The truck’s basic price is $50,000 and it will cost another $10,000 to modify it for special use by your firm. The truck falls into a five-year depreciation class and will be depreciated to zero over the five-year period. The truck is actually expected to be sold for $20,000 after three years when the project is ended. Use of the truck will require an increase in net working capital of $2,000 (spare parts). The truck will have no effect on revenue, but it is expected to save the firm $22,000 per year in before-tax operating costs, mainly labor. The firms marginal tax rate is 40 percent and the required rate of return on the project is 13 percent. What should you do?

Explanation / Answer

The base price of the truck is 50000 and 10000 is to modify the truck for firms special use
thus total Fixed cost investment = FCinv = 50000+10000 = 60000
and working capital increase = WCinv = 2000
Initial Outlay = FCinv + Wcinv = 60000+2000 = 62000

Truck will be depreciated to zero salvage value after 5 years
depreciation = 60000 / 5 = 12000

The revenue is expected to be same but cost is expected to save 22000 per year thus its a cash inflow
After tax operating cashflow = cost-depreciation*(1-tax)+depreciation
=22000-12000*(1-0.4) + 12000
=18000

The bookvalue of truck at the end of three year = 60000-(3*12000)=24000
Salvage value = 20000
Terminal year cashflow = salvage+WCinv - tax*(salvage-bookvalue)
=20000+2000 - 0.4*(20000-24000)
=22000 - (-1600)
=23600
(and this will be added to the final year cashflow thus it will be 23600+18000=41600)

As the project will end in three years, NPV at 13% required rate of return is:

Years

Cashflows

0

-62000

1

18000

2

18000

3

41600

NPV at 13%

-$2,781.65

IRR

10.391%


The NPV of a project is negative and IRR is less than required rate of return the project shouldnt be accepted.

Years

Cashflows

0

-62000

1

18000

2

18000

3

41600

NPV at 13%

-$2,781.65

IRR

10.391%

The NPV of the project can be found by inserting cashflows in the financial calculator and by presing CPT and NPV at 13% and CPT I/Y for IRR
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote