The answers that i entered are not correct 4. value: 1.00 points Problem 11-18 O
ID: 2799043 • Letter: T
Question
The answers that i entered are not correct
4. value: 1.00 points Problem 11-18 Operating Leverage [LO4] Consider a four-year project with the following information: initial fixed asset investment = $600,000; straight-line depreciation to zero over the four-year life; zero salvage value; price = $35; variable costs = $28; fixed costs = $240,000; quantity sold = 90,000 units; tax rate = 30 percent. What is the degree of operating leverage at the given level of output? (Do not round intermediate calculations. Round your answer to 4 decimal places, e.g., 32.1616.) Degree of operating leverage 318000 What is the degree of operating leverage at the accounting break-even level of output? (Do not round intermediate calculations. Round your answer to 4 decimal places, e.g., 32.1616.) Degree of operating leverage 322900Explanation / Answer
Using the tax shield approach, the OCF at 90,000 units will be:
OCF = ((Price - variable cost) * Quantity – Fixed Cost)* (1 - TC) + TCD
OCF = ((35 - 28) * (90,000) - 240,000) * (1 - 0.30) + 0.30 * (600,000/ 4)
OCF = 318,000
DOL = 1 + FC / OCF
DOL = 1 + (240,000/ 318,000)
DOL = 1.7547
Part B
The accounting break-even is:
QA= (Fixed Cost + Depreciation) / (Price - variable cost)
QA= (240,000 + (600,000 / 4)) / (35 - 28)
QA= 55,714
And, at the accounting break-even level, the DOL is:
DOL = 1 + (240,000/ (600,000/ 4))
DOL = 2.6000
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.