Suppose that 12 months ago, an investor purchased a given number of shares of a
ID: 2799098 • Letter: S
Question
Suppose that 12 months ago, an investor purchased a given number of shares of a Mutual fund at the then fund’s Net Asset Value of $4.00. Assume that today (12 months later) this investor sells those shares at today’s NAV and that the yield on this individual’s investment is - 4.5%, yes, negative 4.5%. Suppose, furthermore, that the Fund’s Balance Sheet as of today shows the following information, in no particular order:
Cash…$24,790
Accrued fees and other liabilities… $87,458
Current market value of holdings of stocks…$5,749,612
Current market value of holdings of bonds... $2,579,536
Please calculate the number of this fund’s shares outstanding as of today. Please show your work clearly.
Explanation / Answer
Calculation of NAV per share
Yield= -4.5%, NAV 12 month ago = $ 4.00, since Yield= (Sale Price-Purchase price)/Purchase Price*t
So, -0.045= (x - 4)/4
x= $ 3.82, we get current NAV per share = $ 3.82
NAV of mutual fund
Cash
24,790
Current market value of holdings of stocks
57,49,612
Current market value of holdings of bonds
25,79,536
(-) Accrued fees and other liabilities
87,458
NAV
82,66,480
NAV Per share= NAV/No. of share outstanding
We know current NAV of fund as above i.e. $ 3.82
So no. of Share outstanding = NAV/NAV per share
= 8266480/3.82
= 2,164,000 Shares outstanding
NAV of mutual fund
Cash
24,790
Current market value of holdings of stocks
57,49,612
Current market value of holdings of bonds
25,79,536
(-) Accrued fees and other liabilities
87,458
NAV
82,66,480
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.