You have $250,000 to invest in a portfolio containing Stock X and Stock Y. Your
ID: 2800519 • Letter: Y
Question
You have $250,000 to invest in a portfolio containing Stock X and Stock Y. Your goal is to create a portfolio that has an expected return of 14.05 percent. Stock X has an expected return of 12.74 percent and a beta of 1.32, and Stock Y has an expected return of 8.96 percent and a beta of .78.
How much money will you invest in Stock Y? (A negative answer should be indicated by a minus sign. Do not round intermediate calculations and round your answer to 2 decimal places, e.g., 32.16.)
Investment in Stock Y $
What is the beta of your portfolio? (Do not round intermediate calculations and round your answer to 2 decimal places, e.g., 32.16.)
Portfolio beta
Explanation / Answer
Portfolio return is the weighted average of individual returns
Let 'x' be the weight in stock x.
14.05% = x*12.74% + (1-x)*8.96%
x = 1.3466
Investment in stock Y = 1-1.3466 = -0.3466 = -34.66%
b.
Beta of the portfolio is the weighted average of individual betas.
Portfolio beta = 1.3466*1.32 + (-0.3466)*0.78 = 1.51
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.