Solve the problem. Round to the nearest cent. Teresa started investing by deposi
ID: 2800777 • Letter: S
Question
Solve the problem. Round to the nearest cent. Teresa started investing by depositing a single payment of $2500.00 into her account. She then waited one quarter or 3 months befone making regular $100 payments (annuity ) Her account pays 6% compounded quarterly. After 4 years, she puts the accumulate amount into a certificate of deposit paying 85% compounded semiannually for 1 year. When this certificate matures, how much will Teresa have accumulated? A) $5140.19 B) S5013.29 C) $5448.47 D $5164.82Explanation / Answer
Initial investment of 2500 after 4 years and 3 months
r = 6%/4 = 1.5%
n = 17 quarters(4 years and 3 months)
FV1 = 2500*(1+1.5%)17 = 3220.05
100 annuity investment
r = 6%/4 = 1.5%
n = 16 quarters(4 years )
FV2 = 100*((1+1.5%)16 -1) / 1.5% = 1793.24
Invested in CD = 3220.05 + 1793.24 = 5013.29
n = 2 ( 1 year)
r = 8.5% /2 = 4.25%
Accumulated value = 5013.29*(1+4.25%)2 = 5448.47 (Option C)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.