Investments in the stock market have increased at an average compound rate of ab
ID: 2800815 • Letter: I
Question
Investments in the stock market have increased at an average compound rate of about 5% since 1904. It is now 2013.
If you invested $1,000 in the stock market in 1904, how much would that investment be worth today? (Do not round intermediate calculations. Round your answer to 2 decimal places.)
If your investment in 1904 has grown to $1 million, how much did you invest in 1904? (Do not round intermediate calculations. Round your answer to 2 decimal places.)
Investments in the stock market have increased at an average compound rate of about 5% since 1904. It is now 2013.
Explanation / Answer
Assuming it is 2013 now, so 109 years have passed now since 1904
compound rate = 5%
a) investment worth today = investment*(1+rate)^109 = 1000*(1.05)^109 = $ 204,001.61
b) now investment has grown to $1million today
so amount invested in 1904 = final amount/(1+rate)^109 = 1000000/(1.05)^109 = $ 4901.92
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.