Sheaves Corp. has a debtequity ratio of .9. The company is considering a new pla
ID: 2801412 • Letter: S
Question
Sheaves Corp. has a debtequity ratio of .9. The company is considering a new plant that will cost $105 million to build. When the company issues new equity, it incurs a flotation cost of 7.5 percent. The flotation cost on new debt is 3 percent.
What is the initial cost of the plant if the company raises all equity externally?
What is the initial cost of the plant if the company typically uses 100 percent retained earnings?
What is the initial cost of the plant if the company raises all equity externally?
What is the initial cost of the plant if the company typically uses 60 percent retained earnings?
What is the initial cost of the plant if the company typically uses 100 percent retained earnings?
Problem 14-29 Flotation Costs [LO4] Sheaves Corp. has a debt-equity ratio of .9. The company is considering a new plant that will cost $105 million to build. When the company issues new equity, it incurs a flotation cost of 7.5 percent. The flotation cost on new debt is 3 percent. What is the initial cost of the plant if the company raises all equity externally? (Enter your answer in dollars, not millions of dollars, e.g., 1,234,567. Do not round intermediate calculations and round your answer to the nearest whole dollar amount, e.g., 32.) Initial cash flow What is the initial cost of the plant if the company typically uses 60 percent retained earnings? (Enter your answer in dollars, not millions of dollars, e.g., 1,234,567. Do not round intermediate calculations and round your answer to the nearest whole dollar amount, e.g., 32.) Initial cash flow What is the initial cost of the plant if the company typically uses 100 percent retained eanings? (Enter your answer in dollars, not millions of dollars, e.g., 1,234,567. Do not round intermediate calculations and round your answer to the nearest whole dollar amount, e.g., 32.) Initial cash flowExplanation / Answer
a) If the company raises all equity externally:
Debt/Equity = 0.9
Debt/(Debt + Equity)= 0.9/1.90 = 0.474 = 47.4%
Equity/(Debt + Equity) = 52.6%
Part of initial cost raised by debt = 49.77mn
Floatation cost on debt = 49.77*0.03 = 1.4931
Part of initial cost raised by equity = 55.23mn
Floatation cost on equity = 55.23*0.075 = 4.14225
Initial cost of the plant = 105 + 1.4931+4.14225 = $110.6353mn =$110635300
b) If the company uses 60% of the total equity raised is retained earnings(i.e. internal equity)
Floatation cost on equity = 55.23*40% * 7.5%= 1.6569mn ........ (Floatation cost of retained earnings will be 0; only 40% of the equity raised will have floatation cost)
Floatation cost on debt = 49.77*0.03 = 1.4931 .... (remains the same)
Initial cost of the plant= 105 + 1.6569+1.4931 = $108.15mn =$108150000
c) If the company uses 100% of the total equity raised is retained earnings(i.e. internal equity)
Floatation cost on equity = 0 ..... ( (Floatation cost of retained earnings will be 0)
Floatation cost on debt = 49.77*0.03 = 1.4931 .... (remains the same)
Initial cost of the plant= 105+1.4931 = $106.4931mn = $106493100
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.