Cost of preferred stock. Kyle is raising funds for his company by selling prefer
ID: 2801507 • Letter: C
Question
Explanation / Answer
Annual dividend=84*9.2%=$7.728
Hence cost of preferred stock=Annual dividend/Current price(1-fee charges)
=7.728/(62.58(1-0.03)
=7.728/60.7026
which is equal to
=12.73%(Approx).
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.