A U.S. firm is expecting cash flows of 20 million Mexican pesos and 45 million I
ID: 2801632 • Letter: A
Question
A U.S. firm is expecting cash flows of 20 million Mexican pesos and 45 million Indian rupees. The current spot exchange rates are $1 = 11.728 pesos and $1 = 45.207 rupees. Assume these cash flows are not received for one year and the expected spot rates at that time will be $1 = 11.124 pesos and $1 = 44.078 rupees.
What is the difference in dollars received that was caused by the delay? (Do not round intermediate calculations. Enter your answer in millions of dollars rounded to 2 decimal places.)
A U.S. firm is expecting cash flows of 20 million Mexican pesos and 45 million Indian rupees. The current spot exchange rates are $1 = 11.728 pesos and $1 = 45.207 rupees. Assume these cash flows are not received for one year and the expected spot rates at that time will be $1 = 11.124 pesos and $1 = 44.078 rupees.
Explanation / Answer
The firm would get $ 0.12 million more in one year.
Working:
Step-1:Dollar value as of today Million Dollar Value of: 20 Million mexican Pesos = 20 / 11.728 = $ 1.71 45 Million Indian Rupee = 45 / 45.207 = $ 1.00 Total $ 2.70 Step-2:Dollar value at the end of year Million Dollar Value of: 20 Million mexican Pesos = 20 / 11.124 = $ 1.80 45 Million Indian Rupee = 45 / 44.078 = $ 1.02 Total $ 2.82 Diiference in amount received $ 0.12Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.