10. The CK Corporation has fixed costs of $380,000, sells its units for $68, and
ID: 2801868 • Letter: 1
Question
10. The CK Corporation has fixed costs of $380,000, sells its units for $68, and has variable costs of $33 per unit. Compute the break-even point (3pts) The Corporation comes up with a new plan to cut fixed costs to $300,000. However, more labor will now be required, which will increase variable costs per unit to $38. The sales price will remain at $68.What is the new break-even point (2pts)? a. b· c Under the new plan, what is likely to happen to profitability at very high volume levels (compared to the old plan) (2pts)?Explanation / Answer
Answer a Break even point in units = Fixed Costs / (Selling price per unit - Variable cost per unit) Break even point in units = $380000 / ($68 - $33) = 10857 units Break even point in dollars = Break even units * Selling price per unit = 10857 units * $68 = $7,38,285.71 Answer b New Break even point in units = $300000 / ($68 - $38) = 10000 units Break even point in dollars = Break even units * Selling price per unit = 10000 units * $68 = $6,80,000 Answer c Under the new plan , the profitability at very high volume level will be higher compared to old plan. This is because of reduction in fixed cost.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.