A company is planning a $80 million expansion the expansion is to be financed by
ID: 2801885 • Letter: A
Question
A company is planning a $80 million expansion the expansion is to be financed by selling $30 million in the new debt and $50 million in new common stock the before tax required rate of return on debt 8% and the required rate of return on equity is 16% if the company is in the 40% tax bracket what is the firms cost of capital A company is planning a $80 million expansion the expansion is to be financed by selling $30 million in the new debt and $50 million in new common stock the before tax required rate of return on debt 8% and the required rate of return on equity is 16% if the company is in the 40% tax bracket what is the firms cost of capitalExplanation / Answer
Answer )
Weight of Debt = 30 million / (30+50)= 37.5%
Weight of equity = 50 million / (30+50) = 62.5%
Cost of debt = 8%
Cost of equity = 16%
WACC = 37.5%*8%*(1-0.40) + 62.5%*16% = 11.80%
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.