Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

1.) The futures contracts on the SPX (S&P 500 Index) has a value of $250X the cu

ID: 2802353 • Letter: 1

Question

1.) The futures contracts on the SPX (S&P 500 Index) has a value of $250X the current index value. Today, the index is at 2630 so the futures contracts has a value of $657,500. Explain, with a numerical example, how does futures contract could be used by both a hedger any speculator. Make whatever assumptions you need to you about your portfolio size for the example to work. It does not have to match up perfectly to the side of your portfolio. See my current margin requirement for $30,000.

2.) Margin requirements for hedgers are lower than they are for speculators. Why?

Explanation / Answer

Hedging

Let total portfolio value be $ 1315000 which is the amount that needs to be hedged. Also hedging of portfolio using index futures would involve selling a requisite number of futures now and buying them to square off the futures position at maturity.

Therefore, Number of Futures Contract required to be sold = 1315000 / (250 x 2630) = 2

We would analyse hedging using a 10% rise in index value and a 10% fall in index value between now and the time at which futures mature. It is also assumed that your portfolio has a beta of 1 which implies that a 10% rise/fall in index value changes portfolio value by an equal amount in the same direction as that of the index movement.

10% rise in index value

Current Portfolio Value = $ 1315000

Portfolio Value after rise = $ 1446500

Profit in Portfolio Position = $ 131500

Index Value at Present = 2630 , Index Vaue at futures maturity = 2630 x 1.1 = 2893

Value of 2 futures sold now = 2 x 250 x 2630 = $1315000

Value of 2 futures bought at maturity = 2 x 250 x 2893 = - $1446500

Therefore, Loss in Futures Position = - $1446500 + $1315000 = - $ 131500

Therefore, the gain in the portfolio (underlying asset) position is equalized by loss in the futures position. However, there is a margin requirement of $30000 for the futures positon. A price rise in case of a short futures position erodes the margin.

Current Margin Requirment = Change in Index Value x 250 x number of contracts

Therefore, Change in Index Value = 30000 / ( 250 x 2) = 60. If the index value changes by more than 60 then margins get eroded and the same has to be replenished. Since,index value changes from 2630 to 2893 the margin of $30000 needs to be replenished.

10% fall in index value

Current Portfolio Value = $ 1315000

Portfolio Value after rise = $ 1183500

Loss in Portfolio Position = $ -131500

Index Value at Present = 2630 , Index Vaue at futures maturity = 2630 x 0.9 = 2367

Value of 2 futures sold now = 2 x 250 x 2630 = $1315000

Value of 2 futures bought at maturity = 2 x 250 x 2367 = - $1183500

Therefore, Loss in Futures Position = - $1183500 + $1315000 = $ 131500

Therefore, loss in the portfolio position is equalized(hedged) by the gain in the futures position.

A margin requirement in this case(price fall) would actually accumulate to the hedger. Thereby allowing the hedger a smal profit.

Speculation

Calculation of Percentage Margin Requirement :

Margin Required = Contract value x number of contracts x % margin required

30000 = (2630 x 250) x 2 x % margin required

% margin required = 30000 / 1315000 (in decimal)

Now assume that an investor has $ 1315000 to invest. If the entire amount is invested in the portfolio then a 10%rise/fall increases/decreases portfolio value by 10% of $ 1315000 = $ 131500.

However, a riskier bet would be taking a position in the futures market.

Suppose the investor is extremely sure about a 10% rise in the market.

Then, the investor would purchase (and not sell) futures.

Value of each future = 250 x 2630 = $ 657500. However, futures purchase would just require the current margin.

Therefore, margin requirement per contract = 657500 x (30000 / 1315000) = $15000

Number of contracts purchasable at margin requirement = 1315000 / 15000 = 87.66 OR 88

If market rises by 10%, index value goes up from 2630 to 2893

Purchase Price of per contract = 250 x 2630 = $ 657500

Sale Price per contract = 250 x 2893 = $ 723250

Profit per contract = $65750

Therefore, total profit = Number of contract x profit per contract = $ 5786000

If market falls by 10%, then index value drops from 2630 to 2367

Purchase Price of contract = 250 x 2630 = $ 657500

Sale Price of contract = 250 x 2367 = $ 591750

Loss per contract = $ -65750

Therefore, Total Loss = 88 x - 65750 = - $ 5786000

Therefore, profit and loss is greatly increased by speculation through just margin requirement deposit.

The same procedure would inverse loss and profit if futures are sold first and bough later.

NOTE: Please raise a separate query for the second question

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Chat Now And Get Quote