Cyberdyne Systems generates perpetual annual EBIT of $200. (Assume that the EBIT
ID: 2802444 • Letter: C
Question
Cyberdyne Systems generates perpetual annual EBIT of $200. (Assume that the EBIT, and all other cash flows, occur at year end and that we are currently at the beginning of a year.) Cyberdyne has 1,000 shares outstanding which trade for $1.33. The stockholders of Cyberdyne require a return of 9%. Assume that Cyberdyne is initially all-equity financed. It is considering an open market stock repurchase. It plans to buy 20% of its outstanding shares. The repurchased shares will be canceled. It will finance the repurchase by issuing perpetual bonds with a coupon rate (and yield) of 3%. Assume that the tax rate is 40%.
Q 5 - What is the stock price after the repurchase is complete?
Explanation / Answer
Value of firm = 1,000 x 1.33 = 1,330
Debt = 20% x 1,330 = 266. No of shares repurchased = 20% x 1000 = 200
Cost of levered equity = ru + (1 - tax) x D/E x (ru - rd) = 9% + (1 - 40%) x 20/80 x (9% - 3%) = 9.9%
Value of equity = (EBIT - Interest) x (1 - tax) / Cost of equity
= (200 - 266 x 3%) x (1 - 40%) / 9.9%
= $1,163.76
=> Stock Price = Value of equity / No. of shares = 1,163.76 / 800 = $1.45
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.