Suppose your firm is considering investing in a project with the cash flows show
ID: 2802448 • Letter: S
Question
Suppose your firm is considering investing in a project with the cash flows shown below, that the required rate of return on projects of this risk class is 7 percent, and that the maximum allowable payback and discounted payback statistics for the project are 2.0 and 3.0 years, respectively. Time: Cash flow 2 4 6 -$7,300 $1,110 $2,310 $1,510 $1,510 $1,310 $1,110 Use the Pl decision rule to evaluate this project. (Do not round intermediate calculations. Round your final answer to 2 decimal places.) PI Should it be accepted or rejected? Accepted RejectedExplanation / Answer
Present value of inflows=cash inflow*Present value of discounting factor(rate%,time period)
=1110/1.07+2310/1.07^2+1510/1.07^3+1510/1.07^4+1310/1.07^5+1110/1.07^6
=$7113.26
PI=Present value of inflows/Present value of outflows
=$7113.26/$7300
=0.97(Approx).
Hence since PI is less than one;the project should be rejected.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.