Sheehan Corporation estimates that it can issue debt at a rate of r d = 8%, and
ID: 2802546 • Letter: S
Question
Sheehan Corporation estimates that it can issue debt at a rate of rd = 8%, and its tax rate is 35 percent. It can issue preferred stock that pays a constant $5.50 dividend per year at a price of $60 per share. Also, its common stock currently sells for $30 per share, the next expected dividend (D1) is $1.50, and the dividend is expected to grow at a constant rate of 8 percent per year. The target capital structure consists of 50 percent common stock, 40 percent debt, and 10 percent preferred stock. What is Sheehan’s WACC?
Explanation / Answer
After tax cost of debt=8(1-0.35)=5.2%
Cost of preferred stock=Annual dividend/Current price
=(5.5/60)=9.167%
Cost of equity=(D1/P0)+Growth rate
=(1.5/30)+0.08=13%
WACC=Respective costs*Respective weights
=(5.2*0.4)+(13*0.5)+(9.167*0.1)
which is equal to
=9.50%(Approx).
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.