A married couple with a new child wish to save for the child’s college education
ID: 2802637 • Letter: A
Question
A married couple with a new child wish to save for the child’s college education. The current price of a 4-year degree today $88,000. They couple expect that inflation on tuition will be 4% per year for the next 18 years when the child will enter college.
The couple begins with a $10,000 investment in a mutual fund that is expected to earn 7% per year for the next 18 years. How much more will they need to invest (assuming 7%/year return) at the end of each of the 18 years to have an amount equal to pay for the cost of a 4-year education in 18 years? Round your answer to the nearest whole dollar.
Explanation / Answer
First year cost in 18 years, C1 = 88,000 x (1 + 4%)^18 = $178,272
Second year cost, C2 = 178,272 x 1.04 = $185,403
Third year cost, C3 = 185,403 x 1.04 = $192,819
Final year cost, C4 = 192,819 x 1.04 = $200,532
Present Value of cost in 18 years, PV = C1 + C2 / (1 + r) + C3 / (1 + r)^2 + C4 / (1 + r)^3
= 178,272 + 185,403 / 1.07 + 192,819 / 1.07^2 + 200,532 / 1.07^3
= $683,654
Now, annual savings can be calculated using PMT function on a calculator
N = 18, I/Y = 7%, PV = 10,000, FV = -683,654
=> Compute PMT = $19,114
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.