The current stock price for a company is $44 per share, and there are 5 million
ID: 2802673 • Letter: T
Question
The current stock price for a company is $44 per share, and there are 5 million shares outstanding. The beta for this firms stock is 1, the risk-free rate is 4.6, and the expected market risk premium is 5.7%. This firm also has 100,000 bonds outstanding, which pay interest semiannually. These bonds have a coupon interest rate of 8%, 28 years to maturity, a face value of $1,000, and an annual yield to maturity of 6.4%. If the corporate tax rate is 35%, what is the Weighted Average Cost of Capital (WACC) for this firm?
Explanation / Answer
value of equity=44*5000000=220000000
cost of equity=4.6%+1*5.7%=10.30%
value of the bond=((1000*8%/2)*((1-(1+(6.4%/2))^(-28*2))/(6.4%/2))+1000/(1+(6.4%/2))^(28*2))*100000=120715728.74
Weighted Average Cost of Capital (WACC) for this firm
=(220000000/(220000000+120715728.74))*10.30%+(120715728.74/(220000000+120715728.74))*6.4%*(1-35%)
=8.12%
the above is the answer
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.