The current stock price for a company is $32 per share, and there are 6 million
ID: 2802675 • Letter: T
Question
The current stock price for a company is $32 per share, and there are 6 million shares outstanding. The beta for this firms stock is 1.4, the risk-free rate is 4.2, and the expected market risk premium is 5.7%. This firm also has 270,000 bonds outstanding, which pay interest semiannually. These bonds have a coupon interest rate of 8%, 11 years to maturity, a face value of $1,000, and a current price of 1,035.78. If the corporate tax rate is 31%, what is the Weighted Average Cost of Capital (WACC) for this firm?
Explanation / Answer
WACC= Kd * Kd*(1-t) + Ke * We
Kd = Cost of debt = YTM = rate( nper, pmt,pv) = 7.51%
Cost of Equity (ke) = 4.2+ 1.4* 5.7% = 12.18%
MV of debt = 1035.78* 270,000 = $ 279,660,600
MV of Equity = 32 * 6 = $ 192,000,000
MV of firm = $ 279,660,600 + $ 192,000,000 = $ 471,660,600
Debt to Value(kd) =$ 279,660,600/ $ 471,660,600 = 59%
Equity to value(ke) = 41%
WACC = 0.59 * 7.51*0.69 + 0.41*12.18% = 8.05%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.