The stock of Nogro Corporation is currently selling for $40 per share. Earnings
ID: 2803023 • Letter: T
Question
The stock of Nogro Corporation is currently selling for $40 per share. Earnings per share in the coming year are expected to be $6. The company has a policy of paying out 40% of its earnings each year in dividends. The rest is retained and invested in projects that earn a 15% rate of return per year. This situation is expected to continue indefinitely.
a. Assuming the current market price of the stock reflects its intrinsic value as computed using the constant-growth DDM, what rate of return do Nogro’s investors require? (Do not round intermediate calculations.)
Rate of return %
b. By how much does its value exceed what it would be if all earnings were paid as dividends and nothing were reinvested?
PVGO $
Explanation / Answer
a.
D1 = $6 * 0.4
= $2.4
g = 0.4 * 0.15
= 0.06
Rate of return = ( $2.4 / $40 ) + 0.06
= 0.12 or 12%.
b.
PVGO = $40 + ($6 / 0.12)
= $40 - $50
= - $10.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.