Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

The forecasted mean daily demand for a product is 5210 units, the mean lead time

ID: 2803895 • Letter: T

Question

The forecasted mean daily demand for a product is 5210 units, the mean lead time is 8 days, and the standard deviation of forecast error during lead time is 1235 units. What is the service level for this product when the reorder point is 45130 units?

2.79%

77.94%

99.74%

None of the above

2 points   

QUESTION 51

A product has a mean demand of 50 with a standard deviation of 4. If the retailer wants to maintain a 99% customer service, how many units will they need to keep in stock?

54

59

98

62

2.79%

77.94%

99.74%

None of the above

Explanation / Answer

1) The answer is d) none of the above. Working is provided below:

Mean Daily Demand (d)=5210

Mean Lead Time (L) =8 days

Standard Deviation () =1235

Reorder Point (R) can be stated as:

R=dL+zL

45130=5210×8+z×1235×8

45130=41680+3493.10z

3450=3493.10z

z=0.9876

z value 0.9876 corresponds to 0.8365 from z table =83.65%

2) The correct answer is b 59. Working provided below:

The formula for safety stock:

Average Demand+ Safety Stock (×z)

z value for 99 % confidence= 2.33

=50+4×2.33

=59.32 =59

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote