A company of $20,000 is to be received 10 years hence, followed by a $40,000 pay
ID: 2804560 • Letter: A
Question
A company of $20,000 is to be received 10 years hence, followed by a $40,000 payment 17 years from the present. If over this time span the annual inflation rate is 5% while the expected annual market rate is 9%, calculate the present equivalent these two payment using
Actual – dollar analysis :Answer = 17,692
Constant – dollar analysis: Answer = = 17,255
Hello. i am doing cost engineering course. And i have the above question. How can i solve it with PV. Kindly attach an excel if u use excel . .
Explanation / Answer
Actual dollar analysis:
Net Present Value = 20,000/1.09^10 + 40,000/1.09^17
= 8,448.2161 + 9,242.9271 = 17,691.1433
Constant Dollar Analysis
Nominal amount for year 10 = 20000*1.05^10 = 32,577.8925
Nominal amount for year 17 = 17,000*1.05^17 = 91,680.73271
Present Value = 32,577.8925/1.09^10 + 91,680.73271/1.09^17
= 13,761.2539 + 21,184.95816
= 34,946.21
You cannot solve this in excel using the PV function because PV returns the present value of a series of continuous payments over a period.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.