Discuss Modigliani and Miller\'s Propositions I in a world with corporate tax bu
ID: 2804746 • Letter: D
Question
Discuss Modigliani and Miller's Propositions I in a world with corporate tax but no other market frictions nor distress costs. List the basic assumptions, results, and intuition of the model. Based on this model, if the original unlevered firm value is $100 million, the corporate tax rate is 20%, and the CFO is planning to carry out a leveraged recapitalization to add a permanent debt of $30 million. The interest rate for the debt is 6% for the coming year. The unlevered equity requires 10% annual return. What’s the levered firm value? What’s the value of levered equity?
Explanation / Answer
Value of levered firm = Value of unlevered firm + Debt x tax rate
= 100 + 30 x 20% = $106 million
Value of levered equity = Firm Value - Debt = 106 - 30 = $76 million
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.