Establishment Industries borrows $890 million at an interest rate of 8.5%. Estab
ID: 2804774 • Letter: E
Question
Establishment Industries borrows $890 million at an interest rate of 8.5%. Establishment will pay tax at an effective rate of 35%. What is the present value of interest tax shields if: a. It expects to maintain this debt level into the far future? (Enter your answer in millions of dollars rounded to 1 decimal place.)
Present value $_____ million
b. It expects to repay the debt at the end of 5 years? (Enter your answer in millions of dollars rounded to 2 decimal places.) Present value $ ________million
c.It expects to maintain a constant debt ratio once it borrows the $890 million and rAssets = 10%? (Do not round intermediate calculations. Enter your answer in millions of dollars rounded to 2 decimal places.) Present value $ ____ million
Explanation / Answer
a) As it is a perpetuity, PV of interest tax shield = Tax rate x Debt = 890 x 35% = $311.50 million
b) In this case, annual interest payment = 8.5% x 890 = 75.65 million
PV of interest payment for 5 years can be calculated using PV function
N = 5, I/Y = 8.5%, PMT = 75.65, FV = 0 => Compute PV = $298.11 million
PV of interest taxshield = 35% x 298.11 = $104.34 million
c) In this case, PV of interest tax shield = Tax rate x Debt x Interest rate / rAssets
= 35% x 890 x 8.5% / 10%
= $264.78 million
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.