A share of stock with a beta of .79 now sells for $61. Investors expect the stoc
ID: 2804778 • Letter: A
Question
A share of stock with a beta of .79 now sells for $61. Investors expect the stock to pay a year-end dividend of $3. The T-bill rate is 6%, and the market risk premium is 9%.
choose one:
At what price will the stock reach an “equilibrium” at which it is perceived as fairly priced today? (Do not round intermediate calculations. Round your answer to 2 decimal places.)
A share of stock with a beta of .79 now sells for $61. Investors expect the stock to pay a year-end dividend of $3. The T-bill rate is 6%, and the market risk premium is 9%.
Explanation / Answer
a. required return = 6% + 0.79*9% = 13.11%
realized return = (63+3)/61 - 1 = 8.20%
it is not a good buy
b. equilibrium price = 66/1.1311 = 58.35
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.