A large food-processing corporation is considering using new technology to speed
ID: 2805243 • Letter: A
Question
A large food-processing corporation is considering using new technology to speed up and eliminate waste in the potato-peeling process. The system will save the company $1,224,000 per year in labor and materials. However it will require an additional operating and maintenance (O&M) cost of $268,000. Annual income taxes will also increase by $300,000. The system is expected to have a 12 years service life and will have a salvage value of $239,000. If the company's MARR is 16.2%, what is the maximum amount that should be spent on purchasing the new technology?"
Explanation / Answer
Savings= 1224000
Less: operating cost 268000
Less: tax expense 300000
CFAT= 656000
Terminal cash flows= $239000
PV of cash flows are given by:
CF1= 656000 F1= 11 ,CF2= 656000+239000= 895000, I= 16.2% CPT NPV
PV of cash flows= $ 3420608.01
This is the maximum investment that company should spend on purchasing the new technology so that NPV =0
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.