You are the director of an ambulatory surgery center. The center is a joint vent
ID: 2805267 • Letter: Y
Question
You are the director of an ambulatory surgery center. The center is a joint venture with 3 area surgeons.
Fixed Cost per year is $5,200,000
Average Price per Case is $2,200
Average Variable Cost per case is $1,425
Contribution=average price-Average variable cost
=(2200-1425)=$77
Cases for breakeven= Fixed costs/Contribution
=(5,200,000/775)=6709.68
According to the terms of the joint venture, each surgeon is to receive a $500,000 bonus on December 31, 2017. Recalculate the breakeven volume that will be required to ensure the bonus can be paid.
Explanation / Answer
Cases for breakeven= Fixed costs/Contribution
New fixed cost = 5200000 + 3 x 500000 = 6700000
New breakeven = 6700000/775 = 8645.16
So the new bereakeven case will increase to 8645.16 since fixed cost has been increased for current year by 1500000.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.