Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

15. The Shawn-Mathers Corporation has a $19 million bond obligation outstanding,

ID: 2805456 • Letter: 1

Question

15. The Shawn-Mathers Corporation has a $19 million bond obligation outstanding, which it is considering refunding. Though the bonds were initially issued at 10 percent, the interest rates on similar issues have declined to 6.5%. The bonds were originally issued for 20 years and have 10 years remaining. The new issue would be tor 10 years. There is an 8% call premium on the old issue. The underwriting cost on the new $19,000,000 issue is $575,000, and the underwriting cost on the old issue was $400,000. The company is in a 35 percent tax bracket, and it will use a 7% discount rate (rounded after-tax cost of debt) to analyze the refunding decision. a. Calculate the present value of total outflows (3pts) b. Calculate the present value of total inflows (3pts). c. Calculate the net present value (3pts). d. Should the old issue be refunded with new debt (3pts)?

Explanation / Answer

a) outflow

call premium = 8%*19000000 = 1520000

After tax value = (1-35%)* 1520000= 988000

Underwriting costs = (575000 / 10) * 35% = 20125

PV of tax savings for next 10 years at 7%

PV = 20125*(1-(1+7%)-10)/7% = 141349.58

NPV = 575000 -141349.58 = 433650.42

Total outflows = 988000+ 433650.42 = 1421650.42

b)

Inflows

Interest on old bonds = 10%*19000000 = 1900000

Interest on new bonds = 6.5%*19000000 = 1235000

Savings = 1900000 - 1235000 = 665000

After tax savings = (1-35%)*665000 = 432250

PV of savings at 7% for 10 years = 432250*(1-(1+7%)-10)/7% = 3035943.12

Underwriting cost on old issue

Original amount = 400000

Amortization per year = 400000/20 = 20000

Amount written over 10 years = 10*(20000) = 200000

Remaining unamortized amount = 400000 - 200000 = 200000

PV of remaining 10 payments = 20000*(1-(1+7%)-10)/7% = 140471.63

Gain = 200000 -140471.63 = 59528.37

After tax gain = (1-35%)*(59528.37) = 38693.44

Total Inflows = 3035943.12 + 38693.44 = 3074636.56

c)

NPV = Inflows - outflows = 3074636.56 - 1421650.42 = 1652986.14

d)

Yes, As NPV is poistive

SHould be refunded with new debt

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote