Consider the following balance sheet positions for a financial institution: $200
ID: 2805519 • Letter: C
Question
Consider the following balance sheet positions for a financial institution:
$200 million
1. What is the impact on net interest income of a 1 percent increase in interest rates?
Select one:
a. -$1,000,000
b. Neutral.
c. $1,000,000
d. None of the above.
Refer to the following for Acme National Bank:
1-YEAR RATE-SENSITIVE ASSETS
$ 80,000,000
1-YEAR RATE-SENSITIVE LIABILITIES
$100,000,000
TOTAL ASSETS
$160,000,000
TOTAL LIABILTITIES
$145,000,000
2. What is Acme's one-year repricing gap?
Select one:
a. $80 million
b. $20 million
c. $15 million
d. -$15 million
e. -$20 million
Rate-sensitive assets Rate-sensitive liabilities$200 million
$100 millionExplanation / Answer
Answer:
1.
The impact on net income of a 1% increase in interest rate
= 1% (Rate -sensitive assets - Rate sentitive liabilities)
= 1% ($200m - $100m)
= 1% of $100 milliom
= $100000 (Answer)
2.
The reprincing gape is a measure of the difference between the value of assets and the value of liabilities that will reprice within a specific time period.
So, Acme's one year repricing gap= (1Year Rate sensitive assets - 1 Year rate sensitive liabilities)
= $80,000,000 - $100,000,000
= -$2000,000 or -$20 million (answer)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.