You will deposit $2,000 today. It will grow for 10 years at 10% interest compoun
ID: 2805708 • Letter: Y
Question
You will deposit $2,000 today. It will grow for 10 years at 10% interest compounded semiannually. You will then withdraw the funds annually over the next 8 years. The annual interest rate is 8%. Your annual withdrawal will be: Use Appendix A http://lectures.mhhe.com/connect/0073530727/Images/Appendix_A.JPG and Appendix D. http://lectures.mhhe.com/connect/0073530727/Images/Appendix_D.JPG (Round "PV Factor" and "FV Factor" to 3 decimal places.)
$499
$923
$2,178
$4,170
You will deposit $2,000 today. It will grow for 10 years at 10% interest compounded semiannually. You will then withdraw the funds annually over the next 8 years. The annual interest rate is 8%. Your annual withdrawal will be: Use Appendix A http://lectures.mhhe.com/connect/0073530727/Images/Appendix_A.JPG and Appendix D. http://lectures.mhhe.com/connect/0073530727/Images/Appendix_D.JPG (Round "PV Factor" and "FV Factor" to 3 decimal places.)
Explanation / Answer
$923
Working:
Step-1:Future Value of Deposits Future Value = P*(1+i)^n P = $ 2,000 = 2000*((1+0.05)^20) i = 0.10 /2 = 0.05 = $ 5,307 n = 10 *2 = 20 Step-2:Annual Withdrawl annual Withdrawl = Current Amount/cumulative discount factor = $ 5,307 / $ 5.747 = $ 923 Cumulative discount factor = (1-(1+i)^-n)/i Where, = (1-(1+0.08)^-8)/0.08 i = 0.08 = 5.747 n = 8Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.