5) (5 marks) The development of a new product will require the expenditure of $1
ID: 2806111 • Letter: 5
Question
5) (5 marks) The development of a new product will require the expenditure of $125,000 at the beginning of the next two years. When the product reaches the market in Year 3, it is expected to increase the firm's annual profit profit is received at the end of each yea be recoverable. If the firm's cost of capital is 12%, what is the Net Present Value of the project? Round your answer to the nearest cent. Should it proceed with the project? by $50,000 for eight years. (Assume that the r.) Then $75,000 of the original expenditures shouldExplanation / Answer
PV of the Cost of investment = 125000 + 125000/1.12 = -236607
Value of the profits at the end of year 2 = 50000* (P/A, 12%, 8) = 50000*4.968
= 248400
PV of the profits = 248400/1.12^2 = 198023
PV of the capital recovery at end of year 10 = 75000/1.12^10 = 24148
NPV = -236607+ 198023 + 24148 =
= $ - 14436
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.