Ann wants to buy an office building which costs $2,000,000. She obtains a 30 yea
ID: 2806645 • Letter: A
Question
Ann wants to buy an office building which costs $2,000,000. She obtains a 30 year fully amortizing fixed rate mortgage with 80% LTV, an annual interest rate of 4%, with monthly compounding and monthly payments.
The mortgage has a 2% prepayment penalty if the borrower prepays in the first 5 years. Suppose Ann makes the required monthly payment for 3 years and prepays after her final monthly payment at the end of 3 years. What is the annual IRR on Ann’s mortgage?
the answer is 4.60%
But when I do the CFs on my calculator its wrong. Can you please help:
CFo= -1,600,000
CF1= 7638.64
FO1= 35
CF2= 1,549,857.84
F02= 12 (because it's last year)
Please let me know if my inputs are incorrect.
Explanation / Answer
Note: I have checked your inputs, the following corrections is needed.
CF0 = -1,600,000
CF1 = 7,638.64
FO1 = 36
CF2 = 1,542,219.20 [Loan carrying value after 3 years is 1,511,979.61 x 102% = $1,542,219.20]
FO2 = 1
By pressing IRR you will get 0.38% and multiplying that rate by 12 for annual conversion gives 4.60%
Loan carrying value after 3 years can be determined by following,
N = 324 [27 yrs remaining x 12]
I/Y = 4%/12 = .3333
PMT = 7638.64
Press CPT + PV result is 1511979.61 and applying 2% penalty it would be 1542219.20 last cash flow after 3 years.
If need any further help, please ask in comment.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.