Blue Berry (BB) will remain in business for one more year. At the end of next ye
ID: 2806886 • Letter: B
Question
Blue Berry (BB) will remain in business for one more year. At the end of next year, the firm will generate a liquidating cash flow of $230M in a boom year and $100M in a recession year; both states are equally likely. The firm’s outstanding debt matures in a year, has a market (and book) value of $100M and a yield to maturity of 15%. The cost of equity for the unlevered firm is rU = 10%. Corporate taxes is the only market imperfection.
If the present value of the interest tax shield is $1.4M, the value of the equity must be:
(A) $ 45.45M
(B) $ 48.00M
(C) $ 50.00M
(D) $ 51.40M
Explanation / Answer
Answer: expected value of the liquiditating cash : probability * cash flow
0.5* 230 + 0.5 * 100 = $165 million
Outstanding debt company has to pay in the coming year along with coupon money = $100 million + $100*15%
100 + 100*0.15 = $115 million
equity value of the company( for next year) = total value - debt need to pay
equity value = 165 - 115 = 50 million
discount it to get the present value = 50/(1 + interest rate) = 50/1.1 = $45.45 Million option A is the answer
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.