A sector fund specializing in commercial bank stocks had average daily assets of
ID: 2807516 • Letter: A
Question
A sector fund specializing in commercial bank stocks had average daily assets of $4.2 billion during the year. Suppose the annual operating expense ratio for the mutual fund is 0.90 percent, and the management fee is 0.60 percent. How much money did the fund's management earn during the year? If the fund doesn't charge any 12b-1 fees, how much were miscellaneous and administrative expenses during the year? (Do not round intermediate calculations. Enter your answer in dollars not in millions, e.g., 1,234,567.) Management fee Miscellaneous and administrative expensesExplanation / Answer
Management fee = 0.6% x $ 4,200,000,000 = 0.006 x $ 4,200,000,000 = $ 25,200,000
Miscellaneous and administrative expenses = (0.9% - 0.6%) x $ 4,200,000,000
= (0.009 – .006) x $ 4,200,000,000
= 0.003 x $ 4,200,000,000
= $ 12,600,000
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.