A real estate investment has the following expected cash flows: Year. Cash Flows
ID: 2807927 • Letter: A
Question
A real estate investment has the following expected cash flows:
Year. Cash Flows.
1. $14,000
2. 18,000
3. 25,000
4. 32,000
The discount rate is 3 percent. What is the investment's present value? Round your answer to 2 decimal places; for examplr 2345.25
What is the present value of a 8-year ordinary annuity payments of $514, evaluated at a 13 percent interest rate? Round your answer to 2 decimal places; for example 2345.25
Explanation / Answer
1.Present value of inflows=cash inflow*Present value of discounting factor(rate%,time period)
=14000/1.03+18000/1.03^2+25000/1.03^3+32000/1.03^4
which is equal to
=$81869.09(Approx).
2.Present value of annuity=Annuity[1-(1+interest rate)^-time period]/rate
=$514[1-(1.13)^-8]/0.13
=$514*4.798770294
which is equal to
=$2466.57(Approx).
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.