You are considering investing $1,000 in a complete portfolio. The complete portf
ID: 2808210 • Letter: Y
Question
You are considering investing $1,000 in a complete portfolio. The complete portfolio is composed of Treasury bills that pay 5% and a risky portfolio, P, constructed with two risky securities, X and Y. The optimal weights of X and Y in P are 60% and 40%, respectively. X has an expected rate of return of 14%, and Y has an expected rate of return of 10%. The risky portfolio, P, has a standard deviation of 0.7. Assuming you decide to hold a complete portfolio that has an expected return of 8%:
a. What is the expected return of your risky portfolio?
b. What is the weight you invested in Treasury bills? What is the weight you invested in risky portfolio? (hint: rc = wp*rp + wf*rf; and wf = 1-wp)
c. What is the variance of the complete portfolio?
d. What is the price of risk of the complete portfolio?
e. What is the sharp ratio of the CAL?
** You must show calculation steps not using excel*
Explanation / Answer
a. Expected return of risky portfolio
Expected Return = R1P1 + R2P2
R = Expected rate of return
P = Probability
= 0.14*0.60 + 0.10*0.40
= 0.084+0.04
= 12.4%
b. You have an expected return of 8%.
Expected return = WP * RP + WF * RF
WP = Weight of portfolio
RP = Return on portfolio
WF = Weight of T-bills
RF = Return on T-bills
8% = WP * 0.124 + WF * 0.05
Now WF = 1-WP
0.08 = WP*0.124 + (1-WP)*0.05
= 0.08 = 0.124WP + 0.05 - 0.05WP
= 0.08 - 0.05 = 0.074WP
= 0.03 = 0.074WP
WP = 0.4054
WF = 1-0.4054
= 0.5946
So, weight of t-bills = 59.46% (approx.)
Weight of risky portfolio = 40.54% (approx.)
c. Variance of complete porifolio
SD of Risky portfolio = 0.7
Variance = 0.7^2 = 0.49
SD of treasury bills = 0 (Becasue t-bills are risk free)
Variance = Variace of P * WP + Variance of F * WF
= 0.49 * 0.4054 + 0 * 0.5946
= 0.1986 + 0
= 19.86%
d. What is the price of risk of the complete portfolio?
Under root of 0.1986
= 0.4456
e. Sharpe ratio
Sharpe ratio = (Mean portfolio return - Risk free rate)/Standard deviation of portfolio
= (0.08 - 0.05)/Under root of 0.1986
= 0.03/0.4456
=6.73%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.