Safari File Edit View History Bookmarks Window o d The pesent value of S40,000 t
ID: 2808392 • Letter: S
Question
Safari File Edit View History Bookmarks Window o d The pesent value of S40,000 to be received in 5 years at an rtenst rate of 16%, oorpanded annally's S19045 Required: Using a present value table CTable 6-4 and Table 6-5),calculate the present value of $40,000 for each of the following items (parts a-0 using these facts: (Use appropriate factorie) from the tables provided b. Interest is compounded quarterly .Adscont rate of 14% is used. dAdiscount rate of 20% is used The cash will be received in 3 yearsExplanation / Answer
PV = 19045; FV = 40000; No of periods = 5; Rate= 16
PV = CF1 / (1+r)n
a) Interest semiannually -
FV = 40000; N = 5*2 = 10; R= 16/2 = 8
PV = 18527
b) Interest quaterly -
FV = 40000; N = 5*4 = 20; R= 16/4 = 4
PV = 18255
c) FV = 40000; No of periods = 5; Rate= 14
PV = 20774
c) FV = 40000; No of periods = 5; Rate= 20
PV = 16075
d) FV = 40000; No of periods = 3; Rate= 16
PV = 25626
e) FV = 40000; No of periods = 7; Rate= 16
PV = 14153
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.