You are bullish on Telecom stock. The current market price is $15 per share, and
ID: 2808488 • Letter: Y
Question
You are bullish on Telecom stock. The current market price is $15 per share, and you have $3,000 of your own to invest. You borrow an additional $3,000 from your broker at an interest rate of 9.5% per year and invest $6,000 in the stock.
a. What will be your rate of return if the price of Telecom stock goes up by 11% during the next year? (Ignore the expected dividend.) (Round your answer to 2 decimal places.)
Rate of return %
b. How far does the price of Telecom stock have to fall for you to get a margin call if the maintenance margin is 30%? Assume the price fall happens immediately. (Round your answer to 2 decimal places.)
Stock price falls below $
Explanation / Answer
a. total return = 6000 * 0.11 - 9.5% of 3000 = 375
rate of return = 375/3000 = 12.50%
b. 70% = 3000
30% = 3000*30/70 = 1285.7143
loss = 3000 - 1285.7143 = 1714.2857
no. of shares brought = 6000/15 = 400
loss per share = 1714.2857/400 = 4.2857
so price = 15 - 4.2857 = 10.71
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.