A) Assume today is December 31, 2017. Barrington Industries expects that its 201
ID: 2808983 • Letter: A
Question
A) Assume today is December 31, 2017. Barrington Industries expects that its 2018 after-tax operating income [EBIT(1 – T)] will be $440 million and its 2018 depreciation expense will be $65 million. Barrington's 2018 gross capital expenditures are expected to be $110 million and the change in its net operating working capital for 2017 will be $25 million. The firm's free cash flow is expected to grow at a constant rate of 6% annually. Assume that its free cash flow occurs at the end of each year. The firm's weighted average cost of capital is 8.7%; the market value of the company's debt is $2.85 billion; and the company has 180 million shares of common stock outstanding. The firm has no preferred stock on its balance sheet and has no plans to use it for future capital budgeting projects. Using the free cash flow valuation model, what should be the company's stock price today (December 31, 2017)? Do not round intermediate calculations. Round your answer to the nearest cent.
B) Hadley Inc. forecasts the year-end free cash flows (in millions) shown below.
The weighted average cost of capital is 12%, and the FCFs are expected to continue growing at a 4% rate after Year 5. The firm has $26 million of market-value debt, but it has no preferred stock or any other outstanding claims. There are 20 million shares outstanding. What is the value of the stock price today (Year 0)? Do not round intermediate calculations. Round your answer to the nearest cent.
Year 1 2 3 4 5 FCF -$22.04 $38.30 $43.40 $51.90 $56.3Explanation / Answer
A: Problem 1:
Year 2018 FCF is computed as follows
After tax operating income= 440 mm
Add: Depreciation = 65mm
OCF= 505 mm
Less: Capex = 110mm
Less: Change in NWC= 25mm
FCF= $370mm
G=6%
R=8.7%
Present Value of company= FCF in 2018/ (r-g)
= 370/(8.7%-6%)
=13703.7 mm
Stock price= (13703.7-2850)/180 = $60.3
B: Terminal value at end of year 5= FCF6/(WACC-g)
= 56.3*104%/ (12%-4%)
= 731.9 mm
Value of company = PV of FCF+ PV of Terminal value
= -22.04/1.12+ 38.3/1.12^2+ 43.4/1.12^3+ 51.9/1.12^4+ 56.3/1.12^5+731.9/1.12^5
=521.97
Value of equity = Value of company- debt
= 521.97- 26 = 495.97
Stock price= 495.97/20 = $24.8
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.