Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Winnebagel Corp. currently sells 20,000 motor homes per year at $97,000 each and

ID: 2809141 • Letter: W

Question

Winnebagel Corp. currently sells 20,000 motor homes per year at $97,000 each and 14,000 luxury motor coaches per year at $145,000 each. The company wants to introduce a new portable camper to fill out its product line; it hopes to sell 30,000 of these campers per year at $21,000 each. An independent consultant has determined that if the company introduces the new campers, it should boost the sales of its existing motor homes by 2,700 units per year and reduce the sales of its motor coaches by 1,300 units per year. What is the amount to use as the annual sales figure when evaluating this project? (Do not round intermediate calculations. Enter your answer in dollars, not millions of dollars, e.g., 1,234,567) Annual sales

Explanation / Answer

Sales due solely to the new product line are:

30,000($21,000) = $630,000,000

Increased sales of the motor home line occur because of the new product line introduction; thus:

2,700($97,000) = $261,900,000

Erosion of luxury motor coach sales is also due to the new mid-size campers; thus:

1,300($145,000) = $188,500,000

The net sales figure to use in evaluating the new line is thus:

Net sales = $630,000,000 + 261,900,000 – 188,500,000

Net sales = $703,400,000

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote