Two assets\' correlation is -0.2. The first has expected return of 9% and standa
ID: 2809244 • Letter: T
Question
Two assets' correlation is -0.2. The first has expected return of 9% and standard deviation of 16%, the second has expected return of 13% and standard deviation of 20%.
Calculate the minimum amount of risk (standard deviation) you'll need to take if investing in these two assets...
You are creating a portfolio of two stocks.Both stocks have E(r)=8% and standard deviation of 30%. The two stocks' correlation is -0.6.Calculate the percentage increase in the Sharpe ratio of a portfolio containing each stock in 50%-50% ratio compared to the Sharpe ratio of investing in only one of the stocks! The risk free rate is 2%. (Provide your answer in percent rounded to two decimals, omitting the % sign.)
Explanation / Answer
The Std. Dev. of the portfolio would be 11.2% when the weight of Stock 1 is 60% and stock 2 is 40%.
This is the minimum Std. Deviation obtained by starting with 100% portfolio of stock 1 and then incrementally decreasing the weight of Stock by 10%
at 50-50 Expected return = 8% R(f) = 2%. Std. Deviation = 13.42%
Sharpe Ratio = 0.45
Sharpe ratio in case of investing in only one Stock = 0.2
Hence, Percentage increase = 0.45/0.2-1 = 123.55
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.