The following are estimates for two stocks. Stock Expected Return Beta Firm-Spec
ID: 2809305 • Letter: T
Question
The following are estimates for two stocks.
Stock Expected Return Beta Firm-Specific Standard Deviation
A 12 % 0.65 27 %
B 20 1.20 40
The market index has a standard deviation of 23% and the risk-free rate is 11%.
a. What are the standard deviations of stocks A and B? (Do not round intermediate calculations. Round your answers to 2 decimal places.)
Stock a = Stock b=
please put answer in %
b. Suppose that we were to construct a portfolio with proportions:
Stock A 0.40
Stock B 0.40
T-bills 0.20
Compute the expected return, standard deviation, beta, and nonsystematic standard deviation of the portfolio. (Do not round intermediate calculations. Enter your answer for Beta as a number, not a percent. Round your answers to 2 decimal places.)
expected Return= (in %)
Standard Deviation= (in %)
Beta=
Nonsystamatic Standard Deviation= (in %)
Explanation / Answer
a. sd of A = (sd of stock2 - sd of market2) ^(1/2) = (0.272 - 0.232)^(1/2) = (0.0729 - 0.0529)^(1/2) = 0.02^(1/2) = 0.1414 = 14.14%
sd of B = (sd of stock2 - sd of market2) ^(1/2) = (0.42 - 0.232)^(1/2) = (0.16 - 0.0529)^(1/2) = 0.1071^(1/2) = 0.3272 = 32.72%
b. expected return of portfolio = 0.4 * 12 + 0.4*20 + 0.2*11 = 15%
beta of portfolio = 0.4*0.65 + .4*1.2 = 0.74
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.