1.) What is the net present value of the following real estate investment discou
ID: 2809387 • Letter: 1
Question
1.) What is the net present value of the following real estate investment discounted at 12%?
*Year one - $10,000
*Year two - $12,000
*Year three - $8,000
*Year four - $5,000
2.) Five years ago Widget Inc. yearly dividends were $1.18 and this year their dividends are $2.56. What has been the five year nominal growth of these dividends?
3.) Here is a list of five individual FICO credit scores. What is their average and standard deviation?
*671
*745
*810
*778
*801
4.) Widget Inc. Stock has the following probabilities of return. What is its mu and sigma? There is a 30% chance for a good economic outlook and the stock will increase by 25% There is a 40% chance for an okay economic outlook and the stock will increase by 5% There is a 30% chance for a bad economic outlook and the stocks will decline by -25%
Explanation / Answer
1)
Present value of real estate investment = $10,000/1.12 + $12,000/1.122 + $8,000/1.123 + $5,000/1.124 = $27,366.73
2)
Nominal growth rate = ($2.56/$1.18)1/5 – 1 = 0.1675 = 16.75%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.