Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

An investment offers $5,800 per year, with the first payment occurring one year

ID: 2810596 • Letter: A

Question

An investment offers $5,800 per year, with the first payment occurring one year from now. The required return is 7 percent. a. What would the value be today if the payments occurred for 20 years? (Do not b. What would the value be today if the payments occurred for 45 years? (Do not c. What would the value be today if the payments occurred for 70 years? (Do not d. What would the value be today if the payments occurred forever? (Do not round round intermediate calculations and round your answer to 2 decimal places, e.g., 32.16.) round intermediate calculations and round your answer to 2 decimal places, e.g., 32.16.) round intermediate calculations and round your answer to 2 decimal places, e.g., 3216.) intermediate calculations and round your answer to 2 decimal places, e.g., 32.16.) a. Present value of 20 annual payments b. Present value of 45 annual payments c. Present value of 70 annual payments d. Present value of annual payments forever

Explanation / Answer

Answer to Question 1:

Answer a.

Annual Payment = $5,800
Interest Rate = 7%
Period = 20 years

Present Value = $5,800 * PVIFA(7%, 20)
Present Value = $5,800 * (1 - (1/1.07)^20) / 0.07
Present Value = $5,800 * 10.59401
Present Value = $61,445.26

Answer b.

Annual Payment = $5,800
Interest Rate = 7%
Period = 45 years

Present Value = $5,800 * PVIFA(7%, 45)
Present Value = $5,800 * (1 - (1/1.07)^45) / 0.07
Present Value = $5,800 * 13.60552
Present Value = $78,912.02

Answer c.

Annual Payment = $5,800
Interest Rate = 7%
Period = 70 years

Present Value = $5,800 * PVIFA(7%, 70)
Present Value = $5,800 * (1 - (1/1.07)^70) / 0.07
Present Value = $5,800 * 14.16039
Present Value = $82,130.26

Answer d.

Annual Payment = $5,800
Interest Rate = 7%
Period = Forever

Present Value = $5,800 / Interest Rate
Present Value = $5,800 / 0.07
Present Value = $82,857.14

Answer to Question 2:

Annual Payment = $26,000
Interest Rate = 5.30%

Present Value = Annual Payment / Interest Rate
Present Value = $26,000 / 0.053
Present Value = $490,566.04

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote