Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Consider the following financial data for Accenture US 30-Year T-Bond Yield = 2%

ID: 2810777 • Letter: C

Question

Consider the following financial data for Accenture

US 30-Year T-Bond Yield = 2%

Market Risk Premium = 6.25%

Tax Rate = 21%

Also the following data for Accenture:

Stock Price = $174.19

Market Cap = $111.61B

Beta = .95

Moodys = A1 (95 basis points)

Total Debt = $28.8 million

Number of Shares Outstanding = 640.75 million

EPS = $6

Return on Assets = 16.01%

Total Debt/Equity (Book Value) = .28%

Book Value/share = $15.29

Revenues = $38.57B

Calculate the Cost of Capital for Accenture.  

A. Calculate the Cost of Capital for Accenture. Choose the best answer from the list below.

B. Continuing with question 2 what is the Cost of Debt for Accenture?

1.

C. Using the Accenture financial profile information (see question above) calculate the MVA for Accenture.

1.

1. 7.938%

Explanation / Answer

a.) Cost of capital is WACC

WACC = we*re + wd*rd*(1-t), where we is weight of market value of equity, re is cost of equity, wd is weight of market value of debt, rd is cost of debt, t is tax rate

market value of equity is market cap i.e. $111.61 billion

We will calculate re i.e. cost of equity by using capm

re = rf + beta*(rm - rf), where rf is risk free rate, rm - rf is market risk premium

risk free rate is treaury rate i.e. 2%

market risk premium = 6.25%

beta = 0.95

Putting these value in CAPM equation

re = 2 + 0.95*(6.25) = 7.9375%

Market value of debt = $28.8 million

rd = rf + risk premium

risk premium is the premium for taking risk, in this case it is Moody A1 rated and risk premium for that is 95 basis points i.e. 0.95%

So, rd = 2 + 0.95 = 2.95%

tax rate = 21%

we = Market value of equity/(Market value of equity+ market value of debt) = 111610/(111610+28.8) = 0.9997

wd = Market value of debt/(Market value of equity+ market value of debt) = 28.8/(111610+28.8) = 0.0003

Putting in WACC equation

Cost of capital = 7.9375*0.9997 + 2.95*0.0003*(1-0.21) = 7.938%

So the answer is option 1 i.e. 7.938%

b.) We have calculated cost of debt in previous part, it is 2.95%

So the answer is option 4.) i.e. 2.95%

c.) MVA is market mavlue added

It is calculated as market value of firm - market value put by shareholders and lenders

Market value of firm = m15.29**arket value of equity + market value of debt

Market value of firm = 111610 + 28.8 = 111638.8

Value put by shareholder is book value of shares i.e. Book value per share*shares outstanding

Book value of shares = 15.29*640.75 = 9797.068 million

Total debt / equity (book value ) = 0.28%

Book value of debt = 0.28*9797.068 = 66.62 million

MVA = 11638.8 - (66.62+9797.068) = 101775.1 i.e. 101.775 billion

The closest option is option 4. i.e. $101.82 billion

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote