Can you also explain how you got to your answer? Thank You Intro A company has $
ID: 2810816 • Letter: C
Question
Can you also explain how you got to your answer? Thank You
Intro A company has $12,500,000 in taxable income. Consider the following corporate tax rates: Taxable income () Tax rate 0-50,000 15% 50,001. 75,000 25% 75,001-100,000 34% 100,001. 335,000 39% 335,001-10,000,000 34% 10,000,001. 15,000,000 35% 15,000,001. 18,333,333 38% 35% 18,333,334+ E Attempt 1/6 for 8 pts. Part 1 What is the marginal tax rate for the company? 35% Part 2 Attempt 3/6 for 10 pts. What is the total tax bill for the company, i.e., how much does the company have to pay in taxes? No decimals Submit Attempt 2/6 for 8 pts. Part 3 What is the company's average tax rate? 3+ decimals SubmitExplanation / Answer
1: Marginal tax rate= 35%
(This is the highest applicable rate)
2: Total tax
= 50000*15% + (75000-50000)*25%+ (100000-75000)*34% + (335000-100000)*39%+ (10000000-335000)*34% + (12500000-10000000)*35%
= 4275000
3: Average tax rate = Total tax/ Income
=4275000/ 12500000
= 34.2%
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.