7) Suppose you are the money manager of a $4.09 million investment fund. The fun
ID: 2811365 • Letter: 7
Question
7)
Suppose you are the money manager of a $4.09 million investment fund. The fund consists of four stocks with the following investments and betas:
If the market's required rate of return is 13% and the risk-free rate is 4%, what is the fund's required rate of return? Do not round intermediate calculations. Round your answer to two decimal places.
______%
Stock Investment Beta A $ 340,000 1.50 B 360,000 (0.50) C 1,340,000 1.25 D 2,050,000 0.75Explanation / Answer
This question requires application of the CAPM equation:
Required return on stock = Risk free rate + Beta * (Market required rate - Risk free Rate)
But, we first need to calculate beta for the stock portfolio. Beta for a portfolio is weighted average of its constitutents. So betah for portfolio in question:
Total Investment = $4,090,000
Weight of Stock A = 340,000/4090000 = 8.31%
Weight of Stock B = 360,000/4090000 = 8.80%
Weight of Stock C = 1340000/4090000 = 32.76%
Weight of Stock D = 2050000/4090000 = 50.12%
Beta of portfolio = (8.31% * 1.50) + (8.80% * -0.50) + (32.76% * 1.25) + (50.12% * 0.75) = 0.8661
Required return on portfolio = 4% + 0.8661 * (13% - 4%) = 4% + 7.80% = 11.80%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.