Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Betty Bronson has just retired after 25 years with the electric company. Her tot

ID: 2811704 • Letter: B

Question

Betty Bronson has just retired after 25 years with the electric company. Her total pension funds have an accumulated value of $240,000, and her lfe expectancy is 18 more years. Her pension fund manager assumes he can ean a 11 percent return on her assets. What will be her yearly annuity for the next 18 years? Use Appendx D for an approximate answer, but calculate your final answer using the formula and financial calculator methods.(100 not round intermediate calculations. Round your final answer to 2 decimal places)

Explanation / Answer

Given Information

PV= $240000

N= 18

Rate =11%

The Factor for 11% and 18 years as per given table = 7.702

Annuity= PV/Factor

=240000/7.702 = $31160.74

Now Calculation as per formula

Annuity = PV/((1-(1/(1+r)^n))/r)

=240000/((1-(1/1.11^18))/0.11)

=240000/(1-0.153)/0.11)

=240000/7.702 = $31160.737

Now in Financial Calculator BA II PLus

Enter 240000 then PV

Enter 0 then FV

Enter 11 then I/Y

Enter 18 then N

CPT PMT

You will get $31162.2888 as answer