Suppose a U.S. Treasury bond will pay $1,000 twenty years from now, with no inte
ID: 2811996 • Letter: S
Question
Suppose a U.S. Treasury bond will pay $1,000 twenty years from now, with no interest payments in between. If the going interest rate on 20-year treasury bonds is 3.03%, how much is the bond worth today? Your answer should be between 440.00 and 720.00, rounde with no special characters. 2 decimal places, Question 4 5 pts Suppose the U.S. Treasury offers to sell bonds for $770. No payments will be made until the bond matures 12 years from now. at which time it will be redeemed for $1.000. What interest rate would the bond earn if it were purchased at this pricc? Your answer should be between 1.08 and 5.64, rounded to 2 d special characters. ecimal places, with noExplanation / Answer
Value of Zero Coupon Bond = PV of cash flows from it
Value of Bond = Cash flow * PVF(r%, n)
= $ 1000 * PVF ( 3.03%, 20)
= $ 1000 * ( 1 / (1+0.0303)^20)
= $ 1000 * ( 1 / 1.8167)
= $ 1000 * 0.55046
= $ 550.46
Part 2:
YTM is the rate at which PV of Cash Flow equals to Purchase price
Thus
Maturity Value * PVF (r%, n) = Purchase Price
Thus
1000 * PVF (r%, n) = $ 770
1000 * (1 / (1+r)^12 ) = 770
(1+r)^12 = 1000 / 770
(1+r)^12 = 1.2987
1+r = 1.2987^(1/12)
= 1.0220
r = 0.0220
i.e 2.20%
Pls comment, if any further assistance is required.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.