Exodus Limousine Company has $1,000 par value bonds outstanding at 20 percent in
ID: 2812213 • Letter: E
Question
Exodus Limousine Company has $1,000 par value bonds outstanding at 20 percent interest. The bonds will mature in 50 years. Use Appendix B and Appendix D for an approximate answer but calculate your final answer using the formula and financial calculator methods. Compute the current price of the bonds if the percent yield to maturity is: (Do not round intermediate calculations. Round your final answers to 2 decimal places. Assume interest payments are annual.) Bond Price a. 5 percent b. 9 percentExplanation / Answer
Annual coupon=$1000*20%=$200
1.Current price=Annual coupon*Present value of annuity factor(5%,50)+$1000*Present value of discounting factor(5%,50)
=$200*18.25592546+$1000*0.087203726
=$3738.39(Approx)
NOTE:
Present value of annuity=Annuity[1-(1+interest rate)^-time period]/rate
=$200[1-(1.05)^-50]/0.05
=$200*18.25592546
Present value of discounting factor=$1000/1.05^50
=$1000*0.087203726
2.Current price=Annual coupon*Present value of annuity factor(9%,50)+$1000*Present value of discounting factor(9%,50)
=$200*10.9616829+$1000*0.013448538
=$2205.79(Approx)
NOTE:
Present value of annuity=Annuity[1-(1+interest rate)^-time period]/rate
=$200[1-(1.05)^-50]/0.05
=$200*10.9616829
Present value of discounting factor=$1000/1.05^50
=$1000*0.013448538
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.